We wtorek 26.05.2015 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, Warszawa, ul. Ks. Trojdena 4, odbyło się plenarne posiedzenie Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk.


Protokół z posiedzenia Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w dniu 26.05.2015 r.

Obradom przewodniczył prof. Roman Maniewski - przewodniczący Komitetu.
Porządek obrad obejmował:

  1. Przyjęcie porządku dziennego.
  2. Wykład nt. „Etyka w nauce" wygłosi prof. dr hab. Zbigniew Szawarski z Instyttutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego plenarnego posiedzenia Komitetu.
  4. Informacja o XIX Krajowej Konferencji Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna w Warszawie w 2015 r., w tym omówienie sesji specjalnych dotyczących kształcenia i popularyzacji w zakresie inżynierii biomedycznej.
  5. Omówienie spraw dotyczących wydania nowej wersji monografii Inżynieria Biomedyczna – Podstawy i Zastosowania.
  6. Dyskusja dotycząca stanowiska Komitetu w sprawach systemu finansowania badań naukowych i zasad przeprowadzania postępowań habilitacyjnych.
  7. Informacje bieżące.
  8. Wolne wnioski.

W pierwszej części posiedzenia odbył się wykład prof. Zbigniewa Szuwarskiego z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego nt.: „Etyka w nauce".

Omówiono stan przygotowań do XIX Krajowej Konferencji Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna, która odbędzie się w Warszawie w październiku 2015 r. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego jest dr hab. inż. Dorota Lewińska. Konferencja odbywa się co 2 lata. W tym roku organizowana jest w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. Połączono ją z obchodami 40-lecia istnienia Instytutu. Układ sesji związany będzie z tematyką streszczeń, które napłynęły. W dalszej części poinformowano o przygotowaniach do sesji specjalnych dotyczących kształcenia i popularyzacji w zakresie inżynierii biomedycznej. Będzie też sesja pierwszych prezentacji dla studentów zajmujących się inżynierią biomedyczną. Wskazywano na duże zainteresowanie konferencją.

Omówiono sprawy dotyczące wydania kolejnego tomu wielkiej monografii „Inżynieria Biomedyczna – Podstawy i Zastosowania". Jest on zatytułowany „Biomechanika i inżynieria rehabilitacyjna" pod redakcją profesorów: Marka Gzika, Marka Pawilkowskiego, Małgorzaty Szumiel-Lewandowskiej i Michała Wychowańskiego. Dyskutowano na temat możliwości wydawania kolejnych tomów monografii.

Dyskutowano również nt. stanowisk Komitetu dotyczących systemu finansowania badań naukowych i zasad przeprowadzania postępowań habilitacyjnych. Zagadnienia zostały wywołane listem od prof. Krzysztofa Malinowskiego - Przewodniczącego Kuratorium Wydz. IV Nauk Technicznych PAN. Komitet Automatyki i Robotyki, któremu profesor przewodniczy, zwrócił się do naszego Komitetu o przygotowanie stanowiska w tej sprawie. Stanowiska, poprzedzone dyskusją internetową, zostały przez Komitet opracowane. Stosowne pisma przesłano do prof. K. Malinowskiego - w sprawie finansowanie badań naukowych i do prof. Mirosławy Marody (wówczas wiceprezes PAN) – w sprawie habilitacji.
Komitet uważa, że opracowane wspólnie dokumenty powinny zostać upowszechnione.