Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk został utworzony w 1972 roku w celu konsolidacji środowiska naukowego w obszarze biocybernetyki i inżynierii biomedycznej oraz koordynacji działań dla zapewnienia wszechstronnego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.
Członkowie Komitetów są wybierani co cztery lata i stanowią merytoryczną reprezentację krajowego środowiska naukowego oraz przemysłu inżynierii biomedycznej. W ich skład wchodzą również Członkowie PAN. Pierwszym przewodniczącym Komitetu do 2007 roku był Prof. Maciej Nałęcz, następnie w latach 2007-2011 funkcję tą piastował Prof. Andrzej Weryński, od 2011 do 2020 Komitetowi przewodniczył Prof. Roman Maniewski a od roku 2020 funkcję przewodniczącego pełni Prof. Adam Liebert.
- Szczegóły
Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Profesora Adama Gacka, wieloletniego Dyrektora Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu. Żegnamy wspaniałego naukowca, organizatora, kolegę i przyjaciela. Człowieka zasłużonego dla naszej dyscypliny naukowej i wieloletniego członka naszego Komitetu.
- Szczegóły
W dniach 24-25.10.2022 we Wrocławiu odbyło się 3. Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne CETEF22, platforma wymiany doświadczeń, dyskusji o cyfrowej transformacji gospodarki europejskiej w kontekście badań naukowych i rozwoju przemysłu w obszarach: robotyzacja, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, technologie biomedyczne, metalurgia metali nieżelaznych. Współpraca krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest kluczowa dla sukcesu innowacji i digitalizacji w regionie, ale też budowania konkurencyjnej pozycji Europy w świecie.
Jednym z zaproszonych prelegentów był Przewodniczący Komitetu prof. Adam Liebert.
- Szczegóły
Członkowie Komitetu zebrali się w dniu 28 czerwca w EHTIC (European HealthTech Innovation Centre), nowoczesnym ośrodku naukowo-badawczym działającym w Zabrzu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. EHTIC to baza laboratoriów badawczych, pozwalających na rozwój innowacyjnych technologii z zakresu bioinformatyki, biomateriałów, biomechatroniki i bioelektroniki.
- Szczegóły
Rada NCN wprowadziła nowe deskryptory odpowiadające subdyscyplinom inżynierii biomedycznej. Zmiana będzie obowiązywać w konkursach ogłaszanych od dnia 15 grudnia 2022 r.
Uchwała Rady NCN oraz załącznik do Uchwały.
Wprowadzenie w panelu ST7 deskryptorów dotyczących naszej dyscypliny (biocybernetyka, biopomiary, bioobrazowanie, telemedycyna, systemy bioniczne, systemy biosensorowe) zapewnia wnioskodawcom możliwość zgłaszania wniosków grantowych bez narażania się na ich odrzucanie z powodu niedopasowania do tematyki panelu.
Rozwiązanie przyjęte przez Radę NCN jest naszym wspólnym sukcesem i wynikiem współpracy Komitetu z Radą NCN. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w te działania.
- Szczegóły
Zapraszamy do udziału w letniej szkole organizowanej przez Politechnikę Śląską i Norwegian University of Science and Technology.
Zajęcia odbędą się w formie zdalnej w dniach 29.08-01.09.2022 r..
Liczba miejsc jest ograniczona. Wymagana jest rejestracja.
Program oraz sposób rejestracji dostępne na stronie szkoły.
(Zgłoszenia są przyjmowane do 20.07.2022 r..)
- Szczegóły
„Inżynieria biomedyczna. Podstawy i zastosowania - Sztuczne i hybrydowe narządy wewnętrzne”, M. Darowski, P. Ładyżyński, W. Rużyłło (Red.), Akademicka Oficyna Wydawnicze Exit, 510 str., Warszawa 2021.
Ukazał się kolejny tom 10-tomowej monografii pt. „Inżynieria biomedyczna. Podstawy i zastosowania” opracowywanej z inicjatywy Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Prace nad monografią koordynuje Zespół Redakcyjny w składzie: Władysław Torbicz (redaktor), Roman Maniewski i Adam Liebert (zastępcy redaktora), Jan Poleszczuk (sekretarz). Tomy monografii ukazują się nakładem Akademickiej Oficyny Wydawniczej Exit.
Tom 5 monografii „Sztuczne i hybrydowe narządy wewnętrzne” przygotowany przez 32 lekarzy i inżynierów, wydany pod redakcją Marka Darowskiego, Piotra Ładyżyńskiego i Witolda Rużyłło, składa się z siedmiu części dotyczących: wspomagania układu oddechowego, wspomagani układu krążenia, sztucznej nerki, sztucznej i biosztucznej trzustki, biosztucznej wątroby, sztucznych narządów na chipie oraz implantów ślimakowych jako przykładowego rozwiązania z obszaru sztucznych narządów zmysłów.
Wydanie drukowanej i elektronicznej wersji 5 tomu monografii sfinansował Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN. Jest to pierwszy tom monografii, którego wersja elektroniczna dostępna będzie nieodpłatnie. Ogólnodostępna publikacja elektroniczna wkrótce.
- Szczegóły
Odszedł człowiek wielkiego formatu, wybitny kardiochirurg, wieloletni dyrektor i twórca marki Śląskiego Centrum Chorób Serca, minister zdrowia, nauczyciel wielu pokoleń lekarzy, entuzjasta oraz inspirator nowoczesnych technologii w medycynie.
Bardzo wysoko cenimy sobie wieloletnią współpracę z Panem Profesorem. Dziękujemy za życzliwość, jaką darzył Pan środowisko polskich inżynierów zajmujących się rozwojem technologii medycznych.
Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
R.I.P.
- Szczegóły
Podczas Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk, które odbyło się w dniu 02/12/2021, Prof. Dorota Pijanowska, członek Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, została wybrana na Członka Korespondenta PAN, co opiniował Komitet.
Gratulujemy.
- Szczegóły
W dniu 17.12.2021 r. odbyło się szóste posiedzenie Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej w kadencji 2020-2023. Obrady przeprowadzono w trybie zdalnym.
W drodze głosowania powołano do składu Komitetu trzech specjalistów z zakresu życia naukowego, gospodarczego i społecznego:
- Dr hab. Sebastian Stach
- Prof. dr hab. Inż. Michał Strzelecki
- Prof. dr hab. Inż. Marta Szachniuk
Podjęto jednogłośnie decyzję o powierzeniu organizacji XXIII Krajowej Konferencji Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Instytutowi Elektroniki Politechniki Łódzkiej. Wstępnie ustalono termin konferencji na 20-22 września 2023 roku.
W drodze głosowania podjęto również uchwałę ws. utworzenia Panelu Inżynieria Biomedyczna w Narodowym Centrum Nauki (link do uchwały).
Poruszony został również temat programu strategicznego w obszarze inżynierii biomedycznej, pozycji dyscypliny w Radzie Doskonałości Naukowej oraz oceny działalności Komitetów.
- Szczegóły
Na Politechnice Śląskiej odbyła się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Metinowi Akayowi, wybitnemu badaczowi współczesnej inżynierii biomedycznej. Nadanie tytułu odbyło się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.
Prof. Metin Akay to czołowa postać współczesnej inżynierii biomedycznej. Obecnie jest założycielem nowego Wydziału Inżynierii Biomedycznej oraz profesorem inżynierii biomedycznej Johna S. Dunna na Uniwersytecie w Houston. Jest też prezydentem IEEE Engineering in Medicine and Biology Society.
- 9th International Conference Information Technology in Biomedicine ITiB 2022
- Annual Symposium of International Academy of Medical and Biological Engineering
- Światowy Kongres Medycyny Spersonalizowanej - 2021 EPMA World Congress
- XXII Krajowa Konferencja Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej 19-21 Maja 2021 - podsumowanie
- Summer School on vascular bioengineering 28.06-01.07.2021
- XXII Konferencja Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, 19-21 maja 2021
- Posiedzenie Komitetu w dniu 27.11.2020r.
- Żegnamy prof. dr hab. inż. Jana Chłopka
- IEEE EMBS Grand Challenges Forum COVID19
- IEEE EMBS International Student Conference
- Żegnamy płk dr inż. Franciszka Wojciecha Skibniewskiego
- Kongres Zdrowie Polaków 2020
- Posiedzenie Komitetu w dniu 23.06.2020r.
- Apel Komitetu do Rządu RP o ustanowienie programu strategicznego skierowanego na rozwój inżynierii biomedycznej - #SARS-Cov-2, #COVID-19
- Środowisko inżynierii biomedycznej solidaryzuje się z wszystkimi przedstawicielami zawodów medycznych - #SARS-Cov-2, #COVID-19