Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej

Wybierz swój język

  • Polski (PL)
  • English (UK)
  • Strona główna
  • Archiwum
  • Prezydium
  • Skład
  • Zakres działania
  • Monografie
  • Dokumenty
  • 35-lecie Komitetu
  • Kontakt
  • Czasopisma/Wydawnictwa
  • BBE
  • Inżynieria Biomedyczna
  • Panorama PAN
  • Inżynieria Biomedyczna Podstawy i Zastosowania

Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk został utworzony w 1972 roku w celu konsolidacji środowiska naukowego w obszarze biocybernetyki i inżynierii biomedycznej oraz koordynacji działań dla zapewnienia wszechstronnego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

Członkowie Komitetów są wybierani co cztery lata i stanowią merytoryczną reprezentację krajowego środowiska naukowego oraz przemysłu inżynierii biomedycznej. W ich skład wchodzą również Członkowie PAN. Pierwszym przewodniczącym Komitetu do 2007 roku był Prof. Maciej Nałęcz, następnie w latach 2007-2011 funkcję tą piastował Prof. Andrzej Weryński, od 2011 do 2020 Komitetowi przewodniczył Prof. Roman Maniewski a od roku 2020 funkcję przewodniczącego pełni Prof. Adam Liebert.


The Central European Technology Forum – CETEF’22 Wrocław

Szczegóły

W dniach 24-25.10.2022 we Wrocławiu odbyło się 3. Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne CETEF22, platforma wymiany doświadczeń, dyskusji o cyfrowej transformacji gospodarki europejskiej w kontekście badań naukowych i rozwoju przemysłu w obszarach: robotyzacja, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, technologie biomedyczne, metalurgia metali nieżelaznych. Współpraca krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest kluczowa dla sukcesu innowacji i digitalizacji w regionie, ale też budowania konkurencyjnej pozycji Europy w świecie.

Jednym z zaproszonych prelegentów był Przewodniczący Komitetu prof. Adam Liebert.

Posiedzenie Komitetu w EHTIC

Szczegóły

Członkowie Komitetu zebrali się w dniu 28 czerwca w EHTIC (European HealthTech Innovation Centre), nowoczesnym ośrodku naukowo-badawczym działającym w Zabrzu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. EHTIC to baza laboratoriów badawczych, pozwalających na rozwój innowacyjnych technologii z zakresu bioinformatyki, biomateriałów, biomechatroniki i bioelektroniki.

Czytaj więcej: Posiedzenie Komitetu w EHTIC

Nowe deskryptory NCN odpowiadające subdyscyplinom inżynierii biomedycznej

Szczegóły

Rada NCN wprowadziła nowe deskryptory odpowiadające subdyscyplinom inżynierii biomedycznej. Zmiana będzie obowiązywać w konkursach ogłaszanych od dnia 15 grudnia 2022 r.

Uchwała Rady NCN oraz załącznik do Uchwały.

Wprowadzenie w panelu ST7 deskryptorów dotyczących naszej dyscypliny (biocybernetyka, biopomiary, bioobrazowanie, telemedycyna, systemy bioniczne, systemy biosensorowe) zapewnia wnioskodawcom możliwość zgłaszania wniosków grantowych bez narażania się na ich odrzucanie z powodu niedopasowania do tematyki panelu.

Rozwiązanie przyjęte przez Radę NCN jest naszym wspólnym sukcesem i wynikiem współpracy Komitetu z Radą NCN. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w te działania.

Szkoła letnia ENTHRAL 2022 w zakresie biomechaniki układu krążenia

Szczegóły

Zapraszamy do udziału w letniej szkole organizowanej przez Politechnikę Śląską i Norwegian University of Science and Technology.
Zajęcia odbędą się w formie zdalnej w dniach 29.08-01.09.2022 r..
Liczba miejsc jest ograniczona. Wymagana jest rejestracja.

Program oraz sposób rejestracji dostępne na stronie szkoły.

(Zgłoszenia są przyjmowane do 20.07.2022 r..)

„Inżynieria biomedyczna. Podstawy i zastosowania - Sztuczne i hybrydowe narządy wewnętrzne”

Szczegóły

Tom 5

„Inżynieria biomedyczna. Podstawy i zastosowania - Sztuczne i hybrydowe narządy wewnętrzne”, M. Darowski, P. Ładyżyński, W. Rużyłło (Red.), Akademicka Oficyna Wydawnicze Exit, 510 str., Warszawa 2021.

Ukazał się kolejny tom 10-tomowej monografii pt. „Inżynieria biomedyczna. Podstawy i zastosowania” opracowywanej z inicjatywy Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Prace nad monografią koordynuje Zespół Redakcyjny w składzie: Władysław Torbicz (redaktor), Roman Maniewski i Adam Liebert (zastępcy redaktora), Jan Poleszczuk (sekretarz). Tomy monografii ukazują się nakładem Akademickiej Oficyny Wydawniczej Exit.

Tom 5 monografii „Sztuczne i hybrydowe narządy wewnętrzne” przygotowany przez 32 lekarzy i inżynierów, wydany pod redakcją Marka Darowskiego, Piotra Ładyżyńskiego i Witolda Rużyłło, składa się z siedmiu części dotyczących: wspomagania układu oddechowego, wspomagani układu krążenia, sztucznej nerki, sztucznej i biosztucznej trzustki, biosztucznej wątroby, sztucznych narządów na chipie oraz implantów ślimakowych jako przykładowego rozwiązania z obszaru sztucznych narządów zmysłów.

Wydanie drukowanej i elektronicznej wersji 5 tomu monografii sfinansował Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN. Jest to pierwszy tom monografii, którego wersja elektroniczna dostępna będzie nieodpłatnie. Ogólnodostępna publikacja elektroniczna wkrótce.

Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala 1950 - 2022

Szczegóły

Marian Zembala

Odszedł człowiek wielkiego formatu, wybitny kardiochirurg, wieloletni dyrektor i twórca marki Śląskiego Centrum Chorób Serca, minister zdrowia, nauczyciel wielu pokoleń lekarzy, entuzjasta oraz inspirator nowoczesnych technologii w medycynie.

Bardzo wysoko cenimy sobie wieloletnią współpracę z Panem Profesorem. Dziękujemy za życzliwość, jaką darzył Pan środowisko polskich inżynierów zajmujących się rozwojem technologii medycznych.

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

R.I.P.

Prof. Dorota Pijanowska wybrana na Członka Korespondenta PAN

Szczegóły

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk, które odbyło się w dniu 02/12/2021, Prof. Dorota Pijanowska, członek Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, została wybrana na Członka Korespondenta PAN, co opiniował Komitet.

Gratulujemy.

Posiedzenie Komitetu w dniu 17.12.2021

Szczegóły

W dniu 17.12.2021 r. odbyło się szóste posiedzenie Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej w kadencji 2020-2023. Obrady przeprowadzono w trybie zdalnym.


W drodze głosowania powołano do składu Komitetu trzech specjalistów z zakresu życia naukowego, gospodarczego i społecznego:

  • Dr hab. Sebastian Stach
  • Prof. dr hab. Inż. Michał Strzelecki
  • Prof. dr hab. Inż. Marta Szachniuk

Podjęto jednogłośnie decyzję o powierzeniu organizacji XXIII Krajowej Konferencji Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Instytutowi Elektroniki Politechniki Łódzkiej. Wstępnie ustalono termin konferencji na 20-22 września 2023 roku.

W drodze głosowania podjęto również uchwałę ws. utworzenia Panelu Inżynieria Biomedyczna w Narodowym Centrum Nauki (link do uchwały).

Poruszony został również temat programu strategicznego w obszarze inżynierii biomedycznej, pozycji dyscypliny w Radzie Doskonałości Naukowej oraz oceny działalności Komitetów.

Prof. Metin Akay Doktorem Honoris Causa Politechniki Śląskiej

Szczegóły

Na Politechnice Śląskiej odbyła się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Metinowi Akayowi, wybitnemu badaczowi współczesnej inżynierii biomedycznej. Nadanie tytułu odbyło się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.

Prof. Metin Akay to czołowa postać współczesnej inżynierii biomedycznej. Obecnie jest założycielem nowego Wydziału Inżynierii Biomedycznej oraz profesorem inżynierii biomedycznej Johna S. Dunna na Uniwersytecie w Houston. Jest też prezydentem IEEE Engineering in Medicine and Biology Society.

Więcej szczegółów na stronie Politechniki Śląskiej.

9th International Conference Information Technology in Biomedicine ITiB 2022

Szczegóły

Zapraszamy do udziału w 9th International Conference Information Technology in Biomedicine ITiB 2022, która odbędzie się w Kamieniu Śląskim.

Konferencja odbędzie się w dniach 20-22 czerwca 2022 roku.

Przewidziano hybrydowy format konferencji.

Zgłoszenia przyjmowane są do 10 stycznia 2022.

Zgłoszenia oraz więcej szczegółów na stronie konferencji.

  1. Annual Symposium of International Academy of Medical and Biological Engineering
  2. Światowy Kongres Medycyny Spersonalizowanej - 2021 EPMA World Congress
  3. XXII Krajowa Konferencja Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej 19-21 Maja 2021 - podsumowanie
  4. Summer School on vascular bioengineering 28.06-01.07.2021
  5. XXII Konferencja Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, 19-21 maja 2021
  6. Posiedzenie Komitetu w dniu 27.11.2020r.
  7. Żegnamy prof. dr hab. inż. Jana Chłopka
  8. IEEE EMBS Grand Challenges Forum COVID19
  9. IEEE EMBS International Student Conference
  10. Żegnamy płk dr inż. Franciszka Wojciecha Skibniewskiego
  11. Kongres Zdrowie Polaków 2020
  12. Posiedzenie Komitetu w dniu 23.06.2020r.
  13. Apel Komitetu do Rządu RP o ustanowienie programu strategicznego skierowanego na rozwój inżynierii biomedycznej - #SARS-Cov-2, #COVID-19
  14. Środowisko inżynierii biomedycznej solidaryzuje się z wszystkimi przedstawicielami zawodów medycznych - #SARS-Cov-2, #COVID-19
  15. Wybory Członków Komitetów Naukowych PAN
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Do góry

Copyright © 2023 .:: Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk ::.