Piąte plenarne posiedzenie Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN kadencji 2011-2014 odbyło się w dniu 26.11.2013r. w siedzibie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, Warszawa, ul. Ks. Trojdena 4. Obradom przewodniczył prof. Roman Maniewski.

Wykład pt. "Nowe metody diagnostyki i terapii guzów mózgu" wygłosił prof. Leszek Królicki (Zakład Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

Informację o postępie prac dotyczących wydania nowej wersji monografii Inżynieria Biomedyczna – Podstawy i Zastosowania przedstawił prof. W.Torbicz. W roku 2013 ukazał się 9. Tom Monografii pt. "Sieci Neuronowe w Inżynierii Biomedycznej" (redaktorzy: R.Tadeusiewicz, J.Korbicz, L.Rutkowski, W.Duch). Prof. W.Torbicz poinformował o zaawansowaniu przygotowania i publikacji kolejnych tomów monografii z których gotowy do publikacji jest tom 10. "Bioinformatyka".

Informację o XVIII Krajowej Konferencji Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna w Gdańsku w 2013r. zaprezentował prof. J.Wtorek. Komitet omówił przebieg konferencji i powierzył organizację kolejnej konferencji krajowej BiIB planowanej na rok 2015 Instytutowi Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN.

Prof. A. Gacek poinformował o pracach Komisji ds. Wdrożeń osiągnięć Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej i przedstawił główne tezy ekspertyzy pt. "Innowacyjność przemysłu wyrobów medycznych w Polsce" przygotowanej przez Komisję. Komitet przedyskutował plany publikacji tego opracowania.

Prof. T.Pałko poinformował Komitet o pracach Komisji ds. Edukacji w zakresie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej i przedstawił wyniki sesji dotyczącej edukacji zorganizowanej w ramach XVIII Konferencji Krajowej BiIB. Komitet dyskutował o problemach kształcenia w ramach kierunku inżynieria biomedyczna w kontekście wymogów rynku pracy dla absolwentów tego kierunku.

W ramach informacji bieżących prof. R.Maniewski poinformował Komitet o wynikach wyborów do PAN, które odbyły się w 2013 roku.