35-lecie Komitetu
35-lecie Komitetu
- Szczegóły
- Odsłon: 3337
Autor: Maciej Nałęcz
Ustawa o powstaniu PAN w 1952 r. przewidywała podział jej działalności na część korporacyjną (Komitety) i badawczą (Placówki).
Czytaj więcej: ZARYS TWORZENIA I ROZWOJU INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ W POLSKIEJ AKADEMII NAUK
- Szczegóły
- Odsłon: 4645
Autor: Roman Maniewski
Utworzony w 1972 roku Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN był inicjatorem organizowania w Polsce ogólnokrajowych konferencji w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej. Utrzymanie tej dziedziny w Polsce na należytym poziomie wymagało preferencji i działań organizacyjnych umożliwiających współpracę osób o różnych specjalnościach, czemu wydatnie służą do dzisiaj cykliczne krajowe konferencje naukowe „Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna”. Ta dziedzina wiedzy, od ponad trzydziestu lat rozwija się niezwykle dynamicznie we wszystkich wysokorozwiniętych krajach na świecie.
Czytaj więcej: KONFERENCJE KRAJOWE BIOCYBERNETYKA I INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA
- Szczegóły
- Odsłon: 2264
Autor: Władysław Torbicz
Podjęcie się przez Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej koordynacji problemów węzłowych w obszarze biocybernetyki i inżynierii biomedycznej było poprzedzone wcześniejszymi ważnymi wydarzeniami związanymi z rozpoznaniem prac prowadzonych w Polsce i na świecie w zakresie wykorzystania techniki w medycynie oraz stworzeniem ram organizacyjnych mających na celu przyśpieszenie w kraju rozwoju prac w tym obszarze.
- Szczegóły
- Odsłon: 3924
Autor: Tadeusz Pałko1
Nieodłącznym elementem badań naukowych w zakresie inżynierii biomedycznej jest szkolenie studentów. Komitet i środowisko naukowe występowało w 1988 roku o utworzenie kierunku studiów „inżynieria biomedyczna”, lecz dopiero w 2005 roku zespół powołany w ramach Szkolnictwa Wyższego opracował założenia i program studiów na Wyższych Uczelniach Technicznych.
Czytaj więcej: TWORZENIE KIERUNKU STUDIÓW INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA"
- Szczegóły
- Odsłon: 5195
Autor: Ignacy Zawicki
Przedsięwzięcia wydawnicze Komitetu związane są ze sprawą wieloletniej koordynacji prac w dziedzinie inżynierii biomedycznej, w której Komitet poprzez zaangażowanie swoich członków odgrywał istotną rolę.
Czytaj więcej: WYDAWNICZA DZIAŁALNOŚĆ KOMITETU BIOCYBERNETYKI I INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ
- Szczegóły
- Odsłon: 3803
Autor: Jan M. Wójcicki
Sieć inżynierii biomedycznej (BIOMEN) została utworzona z inicjatywy Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk podjętej w dniu 1 grudnia 2004 r. Myślą przewodnią tej inicjatywy było połączenie wysiłków aktywnych jednostek badawczych, rozpoznawalnych w skali krajowej i międzynarodowej, w ramach jednej struktury obejmującej siedem obszarów inżynierii biomedycznej reprezentowanych przez siedem grup roboczych, stanowiących podstawowe jednostki organizacyjne Sieci. Są nimi:
- Szczegóły
- Odsłon: 1689
Autor: Maciej Nałęcz
- Szczegóły
- Odsłon: 3211
Autor: Andrzej Weryński
Współczesna medycyna jest oparta na faktach (evidence based medicine), innymi słowy, na wynikach badań, które prowadzą do bardziej zindywidualizowanej diagnozy i sposobu leczenia dobranego do charakterystyki pacjenta. To z kolei wymaga dostępności do najlepszej aparatury diagnostycznej, która nie może być jednak zbyt droga. Ten rozwój można nazwać medycyną opartą na inżynierii (engineering based medicine).