Autor: Roman Maniewski

Utworzony w 1972 roku Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN był inicjatorem organizowania w Polsce ogólnokrajowych konferencji w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej. Utrzymanie tej dziedziny w Polsce na należytym poziomie wymagało preferencji i działań organizacyjnych umożliwiających współpracę osób o różnych specjalnościach, czemu wydatnie służą do dzisiaj cykliczne krajowe konferencje naukowe „Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna”. Ta dziedzina wiedzy, od ponad trzydziestu lat rozwija się niezwykle dynamicznie we wszystkich wysokorozwiniętych krajach na świecie.


Dynamiczny rozwój inżynierii biomedycznej w Polsce nastąpił od drugiej połowy lat 70-tych i właśnie w tym czasie, w 1976 roku została zorganizowana w Warszawie pierwsza krajowa konferencja naukowa BiIB. Od tego roku, jak pokazano w Tabeli 2.1, odbyło się 15 konferencji. Wszystkim konferencjom przewodniczył Prof. dr Maciej Nałęcz.

Tabela 2.1. KRAJOWE KONFERENCJE KOMITETU

 

NR

ROK

MIASTO

LOKALNY
OGRANIZATOR

LICZBA REFERATÓW

Łącznie

Ustne

Plakaty

I

1976

Warszawa

IBIB PAN

107

 

 

II

1978

Gliwice

Politechnika Gliwicka

122

 

 

III

1979

Wrocław

Politechnika Wrocławska

157

 

 

IV

1980

Poznań

Politechnika Poznańska

ok.130

 

 

V

1981

Warszawa

IBIB PAN

130

 

 

VI

1983

Warszawa

IBIB PAN

203

 

 

VII

1985

Gdańsk

Politechnika Gdańska

169

 

 

VIII

1987

Kraków

Akademia Górniczo-Hutnicza

195

 

 

IX

1992

Gdańsk

Politechnika Gdańska

87

 

 

X

1997

Warszawa

IBIB PAN

162

 

 

XI

1999

Warszawa

IBIB PAN

203

101

86

XII

2001

Warszawa

IBIB PAN

230

98

51

XIII

2003

Gdańsk

Politechnika Gdańska

200

 

 

XIV

2005

Częstochowa

Politechnika Częstochowska

170

82

91

XV

2007

Wrocław

Politechnika Wrocławska

287

131

106


W pierwszych latach tematyka Konferencji koncentrowała się głównie na następujących problemach:

  • - procesy przetwarzania informacji i sterowania w organizmach żywych,

  • - nowe przetworniki, metody i systemy pomiarowe dla celów biologicznych i medycznych,

  • - sztuczne narządy wewnętrzne,

  • - biomechanika oraz manipulatory i roboty głównie dla celów rehabilitacji,

  • - wykorzystanie analizy systemowej do diagnostyki medycznej i zarządzania w jednostkach służby zdrowia.

Z uwagi na intensywny rozwój inżynierii biomedycznej w kolejnych latach konferencje obejmowały nowe grupy tematyczne takie jak:

  • - bioinformatyka,

  • - telemedycyna i teleinformatyka,

  • - sieci neuronowe i metody matematyczne,

  • - modelowanie matematyczne procesów fizjologicznych,

  • - wspomaganie techniczne utraconych funkcji organizmu,

  • - obrazowanie biomedyczne,

  • - biomateriały – inżynieria materiałowa dla potrzeb biomedycznych.

Od 1998 roku, tj. od chwili powstania, w organizację konferencji krajowych włączyło się aktywnie Polskie Towarzystwo Inżynierii Biomedycznej (PTIB). Współdziałanie Towarzystwa z Komitetem BiIB w tym zakresie zwiększyło zakres zainteresowania konferencją i jej oddziaływania na środowiska naukowe w kraju. PTIB oprócz działań organizacyjnych zabezpieczało również finansowanie konferencji.

Obserwuje się stały wzrost liczby uczestników krajowych konferencji Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna. Od około 100 wygłaszanych referatów w latach siedemdziesiątych ich liczba wzrosła w ostatnim okresie ponad dwukrotnie. W konferencjach biorą aktywny udział inżynierowie, fizycy, chemicy, matematycy, lekarze i biolodzy reprezentujący różne uczelnie oraz placówki naukowe, przemysłowe i kliniczne.

Konferencje stanowią przegląd prac badawczych prowadzonych w Polsce w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej i zapewniają integrację działań środowiska naukowego. Dostarczają również informacji o aktualnych kierunkach badań rozwijanych w Polsce, a co więcej, umożliwiają zainicjowanie nowych, perspektywicznych kierunków badawczych. Służą temu m.in. wykłady plenarne, które poświęcone są w większości takim perspektywicznym tematom w dziedzinie bioinżynierii. Można tu wymienić dla przykładu wykłady poświęcone mikroczujnikom i układom biochemicznym, nowym metodom funkcjonalnego obrazowania mózgu, telemedycynie oraz nowym metodom i urządzeniom wspomagania utraconych funkcji organizmu.

Konferencje krajowe spełniać mogą również istotną rolę w rozpowszechnianiu i popularyzacji wyników badań naukowych w dziedzinie inżynierii biomedycznej. Temu celowi służyła specjalna sesja popularno-naukowa pt. „Technika w Medycynie – Dziś i Jutro” zorganizowana podczas tegorocznej konferencji we Wrocławiu, która spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży i odbiła się echem w TV i prasie lokalnej.

Referaty prezentowane na konferencjach są publikowane w materiałach konferencyjnych, a także w formie rozwiniętej w postaci artykułów w czasopismach naukowych głównie w Biocybernetics and Biomedical Engineering (w jęz. angielskim) i Inżynieria Biomedyczna (po polsku).

Od 2003 roku przyznawane są nagrody PTIB za najlepszą pracę młodego badacza prezentowaną na konferencji, których celem jest zwiększenie zainteresowania konferencjami krajowymi wśród młodych pracowników nauki.