Stanowisko Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk w sprawie kierunków reformy nauki.
Komitet w dyskusji plenarnej, która odbyła się na posiedzeniu w dniu 01.07.2008r. odniósł się do propozycji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących reformy organizacji nauki polskiej, a w szczególności do propozycji reformy Polskiej Akademii Nauk.

Komitet uważa, że całościowa reforma systemu zarządzania, finansowania i organizacji nauki w Polsce jest niezbędna. Zaproponowane przez Ministerstwo działania budzą jednak wiele wątpliwości członków Komitetu. W szczególności propozycja nie stanowi zdaniem członków Komitetu spójnego planu reformy, nie została poprzedzona dogłębną krytyczną analizą dotychczasowych systemów organizacji nauki – ich słabych i silnych stron. Komitet uważa, że przeprowadzenie tak wielu równoczesnych działań zmierzających do reformy systemu organizacji nauki i szkolnictwa wyższego może przynieść nieprzewidywalne negatywne skutki i sugeruje, aby reformę przeprowadzać stopniowo monitorując skutki podejmowanych kroków.

  1. Za najistotniejszy czynnik, który wpłynie na podniesienie poziomu badań naukowych członkowie Komitetu uznali wzrost nakładów na naukę. Bez wzrostu finansowania nauki realizacja działań reformatorskich będzie niemożliwa. Niestety w propozycji Ministerstwa perspektywa wzrostu nakładów nie został opisana w sposób przejrzysty.
  2. Członkowie Komitetu odnieśli się krytycznie do propozycji zaniechania przyznawania stopnia doktora habilitowanego. Stwierdzili przy tym, że zmiana taka może istotnie negatywnie wpłynąć na poziom prac naukowych prowadzonych w kraju. Jednocześnie członkowie Komitetu wskazują na możliwość ułatwienia przeprowadzania przewodu habilitacyjnego w przypadku kandydatów legitymujących się dobrym dorobkiem naukowym. Wyodrębniona praca habilitacyjna jest stosunkowo łatwą formą porządkowania i syntezowania osiągnięć kandydatów do kierowania samodzielnymi zespołami badawczymi. W odniesieniu do propozycji Ministerstwa w sprawie zaniechania przyznawania stopnia doktora habilitowanego Komitet podziela stanowisko Przewodniczących Komitetów Naukowych Wydziału Nauk Technicznych PAN.
  3. Komitet nie widzi potrzeby wprowadzania dwóch doktoratów – naukowego i technicznego. Propozycje Ministerstwa w tej sprawie uważa, za nieuzasadnioną i nieprzemyślaną.
  4. Propozycja Ministerstwa dotycząca redukcji liczby wydziałów do trzech i liczby Komitetów o dwie trzecie przedstawiona jest bez żadnego uzasadnienia. Praca komitetów nie wymaga istotnych dodatkowych środków finansowych, a ich działalność jest pożyteczna. Komitet podzielił zdanie Przewodniczących Komitetów Naukowych Wydziału Nauk Technicznych, że struktura komitetów powinna być doskonalona na podstawie przesłanek merytorycznych.
  5. Komitet uważa, że szczególny charakter Nauk Technicznych i ich istotny wpływ na gospodarkę kraju uzasadniają wyodrębnienie odpowiedniego Wydziału w strukturze Polskiej Akademii Nauk. Komitet podziela w tym względzie stanowisko wyrażone przez Przewodniczących Komitetów Naukowych Wydziału Nauk Technicznych PAN.
Sekretarz Komitetu
Przewodniczący Komitetu
Doc. Adam Liebert
Prof. Andrzej Weryński